ז'בוטינסקי 7 רמת גן, 5252007
(מגדל משה אביב, קומה 48)
טל'. 03-6132432, פקס'. 03-6132437
THE NEWS
מאמרים פגיעה קשה נוספת בזכויות החקלאים - תוכנית מתאר של מחוז חיפה - התנגדות לתמ"מ 6
פגיעה קשה נוספת בזכויות החקלאים - תוכנית מתאר של מחוז חיפה
מאת: עו"ד גד שטילמן


בימים אלה (סוף אפריל 2004) הסתיים מועד הגשת "התנגדויות" לתוכנית מתאר חדשה החלה על כל מחוז חיפה (כל הישובים והמושבים מדרום חדרה ועד עכו). התוכנית, המכונה תמ"מ 6, אוסרת כל בניה של מבנים לשימוש ועיבוד חקלאי בשטחים החקלאיים.
על פי תמ"מ 6, כל בניה של חממה, בית רשת, סככה וכל מבנה אחר הדרוש לחקלאי לא תתאפשר בשטחים החקלאיים ותוקפא לזמן בלתי מוגבל.
תקנון התוכנית קובע שרק אם תאושר בעתיד תוכנית מיוחדת לעניין זה ניתן יהיה לחדש את הבניה לשימוש ועיבוד חקלאי. מאחר ולא קיימת היום תוכנית נושאית שכזו בתכנון הרי שהקפאת הבניה תהא לשנים רבות. מכל מקום, מחוז חיפה הביע דעתו במפורש כי בכל תוכנית עתידית לבניה לצרכי עיבוד חקלאי, אם תהיה, יוגבלו האזורים המותרים לבניה רק למקומות מסוימים במחוז ולא תהא זכות שכזו לכל חקלאי באשר הוא. כמו כן הביע המחוז דעתו שגודל המבנים לשימוש חקלאי יוגבל באופן ניכר. כך למשל בתוכנית להקמת סככות חקלאיות שהוכנה על פי דרישת חקלאיי זכרון יעקב והסביבה הוגבל גודל סככה להחסנת ציוד חקלאי (טרקטורים, מרססים, חומרי דישון והדברה או סככות מיון וכד') לגודל שלא עולה ל 20 מ"ר! אבסורד, אבל עובדה!
הח"מ מייצג כ- 400 מבעלי הקרקעות החקלאיות שבתחום המושבות זכרון יעקב, בנימינה, פרס חנה - כרכור וגבעת עדה. בהסתמך על חוות דעתו של שמאי המקרקעין ארז כהן - המצורפת להתנגדות, טוענים בהתנגדותם בעלי הזכויות בקרקעות החקלאיות, כי בנוסף לנזק הישיר ליכולתם להתפרנס מהעיבוד החקלאי, נגרם להם נזק עקיף הנובע מהפגיעה בשווי המקרקעין שבבעלותם. אם התוכנית תאושר תוגש על ידי המתנגדים תביעה לפיצויים לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבניה.

לעיון בהתנגדות במלואה - לחץ כאן ! (530 K )

לצפייה בקובץ ההתנגדות הנך זקוק/ה ל - acrobat reader
להורדת acrobat reader חינם - לחץ כאן !

תגיות
מגזר חקלאי , דיני מושבים , דיני קיבוצים , אגודות שיתופיות , מינהל מקרקעי ישראל , רשות מקרקעי ישראל , דיני מקרקעין , מיסוי מקרקעין , תכנון ובניה , משפט מסחרי , משפט עסקי ,
קטעי עיתונות
חקלאי זכרון יעקב זכו לקבל השבוע סקירה מקצועית בכל הקשור למאבקם לקבלת פיצויים בגין הפגיעה בערך קרקעותיהם... המאבק נכנס לישורת האחרונה: מדובר בנזק של מיליארד שקל!
פורסם ב : גפן
מועד פרסום: 17/07/2015
שם הכתב/ת: דוד בר יוסף
היפרדות קק"ל מהמדינה רק תאיץ את שיווק הקרקעות. ייתכן שהפתרון לתחילת הליכי ההפרטה יכול לבוא גם ממימוש מבוקר של האיום מצד קק"ל להיפרדות מרמ"י. קק"ל מחזיקה כ- 2 מיליון דונם, והיא גוף שיכול לשמש פלטפורמה נהדרת למנגנון השינוי הנדרש.
פורסם ב : הארץ
מועד פרסום: 27/04/2015
שם הכתב/ת: עו"ד גד שטילמן
 פרופיל המשרד |  הצוות המשפטי |  מאמרים |  חדשות המשרד |  קטעי עיתונות
תחומי התמחות:  מגזר חקלאי, מושבים, קיבוצים, אגודות שיתופיות |  ירושות, עזבונות, בן ממשיך, מעמד אישי |  מינהל מקרקעי ישראל / רשות מקרקעי ישראל |  דיני מקרקעין, מיסוי מקרקעין
 תכנון ובניה |  משפט מסחרי, משפט עסקי |  עובדים זרים, דיני עבודה |  נושאים מיוחדים
גד שטילמן, משרד עורכי דין
רחוב ז'בוטינסקי 7, מגדל משה אביב, קומה 48, רמת גן 5252007, טל'. 03-6132432, פקס'. 03-6132437
email: office@shtilman.co.il
powered by law-info - עורכי דין מידע משפטי & law-news - חדשות משפט