ז'בוטינסקי 7 רמת גן, 5252007
(מגדל משה אביב, קומה 48)
טל'. 03-6132432, פקס'. 03-6132437
THE NEWS
מאמרים "הבן הממשיך" חייב בפיצויי אחיו היורשים
"הבן הממשיך" חייב בפיצויי אחיו היורשים
מאת: עו"ד גד שטילמןבשנים האחרונות, עם עליית שוויין של נחלות במושבים, התרבו הסכסוכים בין יורשים המתנהלים בבתי המשפט בקשר לזכותו של "הבן הממשיך" להיות יורש יחיד של נחלת ההורים.

הבעייתיות בנושא זה מקורה במדיניות מינהל מקרקעי ישראל שלא לאפשר פיצולן של נחלות בין ביורשים מתוך הנחה אנרכוניסטית שנחלה הינה יחידה חקלאית כלכלית שפיצולה עלול לפגוע בקיומה החקלאי.

ניסיון של ההורים להסדיר בנוסחאות מורכבות בצוואותיהם את חלוקת עזבונם בין ילדיהם על מנת ליצור שויון עלולות להכשל נוכח הלכות הקיימות היום הקובעות כי זכויות "בר רשות" בנחלה אינן ניתנות להורשה בצוואה וכי הוראות החוזה שבין מינהל מקרקעי ישראל לחוכרים או לגורמים המיישבים (סוכנות יהודית, קרן קיימת לישראל, "החוזה המשולש", וחזה תלת שנתי של המינהל והאגודה) גוברים על הוראות הצוואה.

יחד עם זאת, ההלכה המתגבשת לאחרונה בבתי המשפט מחייבת את "הבן הממשיך", כזוכה יחיד בנחלת הוריו, לפצות את יתר אחיו - היורשים על פי דין - ביתרת שווי חלקם בעיזבון ההורים (תמ"ש 25620/01 שמואל נ' סוקול).

הלכות אלה יוצרות איזון בחלוקת העיזבון ומטילות על "הבן הממשיך" חבות כספית כבדה המטילה בספק את הכדאיות בניהול מאבק משפטי על הזכות להרשם כבעל הזכויות בנחלה; שכן, במקרה ו"הבן הממשיך" אינו יכול לעמוד בחובתו לפיצויי אחיו על פי חלקם היחסי בעיזבון, ממילא ניתן, בהליכי הוצאה לפועל, לרדת לנכסיו ולממש במכירה כפויה את נחלת ההורים על מנת לפרוע את החוב של "הבן הממשיך" לאחיו.
תגיות
מגזר חקלאי , דיני מושבים , דיני קיבוצים , אגודות שיתופיות , ירושות , עזבונות , בן ממשיך , מעמד אישי , מינהל מקרקעי ישראל , רשות מקרקעי ישראל ,
קטעי עיתונות
חקלאי זכרון יעקב זכו לקבל השבוע סקירה מקצועית בכל הקשור למאבקם לקבלת פיצויים בגין הפגיעה בערך קרקעותיהם... המאבק נכנס לישורת האחרונה: מדובר בנזק של מיליארד שקל!
פורסם ב : גפן
מועד פרסום: 17/07/2015
שם הכתב/ת: דוד בר יוסף
היפרדות קק"ל מהמדינה רק תאיץ את שיווק הקרקעות. ייתכן שהפתרון לתחילת הליכי ההפרטה יכול לבוא גם ממימוש מבוקר של האיום מצד קק"ל להיפרדות מרמ"י. קק"ל מחזיקה כ- 2 מיליון דונם, והיא גוף שיכול לשמש פלטפורמה נהדרת למנגנון השינוי הנדרש.
פורסם ב : הארץ
מועד פרסום: 27/04/2015
שם הכתב/ת: עו"ד גד שטילמן
 פרופיל המשרד |  הצוות המשפטי |  מאמרים |  חדשות המשרד |  קטעי עיתונות
תחומי התמחות:  מגזר חקלאי, מושבים, קיבוצים, אגודות שיתופיות |  ירושות, עזבונות, בן ממשיך, מעמד אישי |  מינהל מקרקעי ישראל / רשות מקרקעי ישראל |  דיני מקרקעין, מיסוי מקרקעין
 תכנון ובניה |  משפט מסחרי, משפט עסקי |  עובדים זרים, דיני עבודה |  נושאים מיוחדים
גד שטילמן, משרד עורכי דין
רחוב ז'בוטינסקי 7, מגדל משה אביב, קומה 48, רמת גן 5252007, טל'. 03-6132432, פקס'. 03-6132437
email: office@shtilman.co.il
powered by law-info - עורכי דין מידע משפטי & law-news - חדשות משפט