ז'בוטינסקי 7 רמת גן, 5252007
(מגדל משה אביב, קומה 48)
טל'. 03-6132432, פקס'. 03-6132437
THE NEWS
מאמרים ועדות קבלה במושבים - שינויי מגמות במינהל מקרקעי ישראל
ועדות קבלה במושבים - שינויי מגמות במינהל מקרקעי ישראל
מאת: עו"ד גד שטילמן


מועצת מינהל מקרקעי ישראל מינתה ועדה לקביעת קריטריונים להקצאת מגרשים ובתי מגורים למתיישבים חדשים בישובים חקלאיים וקהילתיים.
נושא זה רגיש במיוחד נוכח מגמה המתגבשת בבתי המשפט לצמצם בזכות האגודות לבחון ולפסול את המועמדים לרכישת מגרשים ובתי מגורים בישוב.

הנוהל החדש קובע כי הזכות להקצאת מגרשים ורכישת בתי מגורים נתונה לבגירים בלבד המתאימים לחיי החברה בקהילה ובעלי יכולת כלכלית להשלים הקמתו של בית מגורים תוך פרק זמן הקבוע ב"הסכם הפיתוח".

המלצה זו, אם תאומץ בשלמותה, תחסום מעתה הקצאת מגרשים לקטינים. כמו כן, על המועמד יהא להמציא ראיות לחוסנו הכלכלי ויכולתו הפיננסית לבנות בית מגורים תוך שלוש שנים.

נראה כי הקריטריון הדורש "התאמה לחיי החברה בקהילה" מטרתו לענות, בין היתר, לדרישותיהם של ישובים בעלי אופי ייחודי למיין את המועמדים המתאימים לייחודו של הישוב וכן לענות על הסוגיות המורכבות שעלו מהחלטת בג"צ בפרשת "קעדאן", (בה ביקש העותר, בעל לאום ערבי, להתקבל כחבר באגודה וכתושב הישוב "קציר").

הועדה ממליצה כי דחיית מועמד על רקע אי התאמתו תהא על בסיס חוות דעת מקצועית בלבד. כמו כן, אם הישוב בוחר לאפיין את עצמו באיפיון מיוחד המצדיק התאמה מיוחדת, עליו לאשר מראש את האיפיון "המיוחד" במינהל מקרקעי ישראל.

הועדה קובעת כי בועדת הקבלה של הישוב יכהנו גם נציג התנועה המיישבת ונציג המועצה האזורית.

מועמד שמועמדותו נדחתה יהיה רשאי להגיש ערר בכתב לועדת ערר שתוקם על ידי מינהל מקרקעי ישראל. הועדה הוסיפה וקבעה נוהלים להגשת ערר על ידי מועמד שמועמדותו נפסלה.

גד שטילמן, עו"ד - עוסק בדיני אגודות שיתופיות


רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
תגיות
מגזר חקלאי , דיני מושבים , דיני קיבוצים , אגודות שיתופיות , מינהל מקרקעי ישראל , רשות מקרקעי ישראל , דיני מקרקעין , מיסוי מקרקעין , משפט מסחרי , משפט עסקי ,
קטעי עיתונות
חקלאי זכרון יעקב זכו לקבל השבוע סקירה מקצועית בכל הקשור למאבקם לקבלת פיצויים בגין הפגיעה בערך קרקעותיהם... המאבק נכנס לישורת האחרונה: מדובר בנזק של מיליארד שקל!
פורסם ב : גפן
מועד פרסום: 17/07/2015
שם הכתב/ת: דוד בר יוסף
היפרדות קק"ל מהמדינה רק תאיץ את שיווק הקרקעות. ייתכן שהפתרון לתחילת הליכי ההפרטה יכול לבוא גם ממימוש מבוקר של האיום מצד קק"ל להיפרדות מרמ"י. קק"ל מחזיקה כ- 2 מיליון דונם, והיא גוף שיכול לשמש פלטפורמה נהדרת למנגנון השינוי הנדרש.
פורסם ב : הארץ
מועד פרסום: 27/04/2015
שם הכתב/ת: עו"ד גד שטילמן
 פרופיל המשרד |  הצוות המשפטי |  מאמרים |  חדשות המשרד |  קטעי עיתונות
תחומי התמחות:  מגזר חקלאי, מושבים, קיבוצים, אגודות שיתופיות |  ירושות, עזבונות, בן ממשיך, מעמד אישי |  מינהל מקרקעי ישראל / רשות מקרקעי ישראל |  דיני מקרקעין, מיסוי מקרקעין
 תכנון ובניה |  משפט מסחרי, משפט עסקי |  עובדים זרים, דיני עבודה |  נושאים מיוחדים
גד שטילמן, משרד עורכי דין
רחוב ז'בוטינסקי 7, מגדל משה אביב, קומה 48, רמת גן 5252007, טל'. 03-6132432, פקס'. 03-6132437
email: office@shtilman.co.il
powered by law-info - עורכי דין מידע משפטי & law-news - חדשות משפט