ז'בוטינסקי 7 רמת גן, 5252007
(מגדל משה אביב, קומה 48)
טל'. 03-6132432, פקס'. 03-6132437
THE NEWS
מאמרים מלכודת מס – לבעלי שתי דירות
מלכודת מס לבעלי שתי דירות

מאת: עו"ד גד שטילמן ועו"ד ארז גיל


במהלך הליכי החקיקה שנדרשו לצורך יישום הרפורמה במס שבח מקרקעין, הצהירו במשרד האוצר כי זכויותיהם של בעלי נכסי מקרקעין לא יפגעו במועד תחילת יישום הרפורמה. בדיעבד מתברר כי ישנם נושאים שלא הוסדרו באופן ברור, בין אם מתוך טעות או היסח הדעת, התוצאה מכך עלולה להטיל חיובים במס שבח, עקב הוספת רכיב אינפלציוני לשווי הנכס, מה שעלול להגדיל את הנטל בגין המס במאות אלפי שקלים על בעלי נכסים.

הטלת מס שבח אינפלציוני, על בעלי שתי דירות, הופסקה לפני עשרות שנים, שעה שהאינפלציה היתה גבוהה, והכללת רכיב איפלציוני בחישובי המס גרמה לעיוותי מסר חמורים. גם היום, כשהאינפלציה אינה כה גבוהה, הדבר יוצר עיוות מס שהציבור אינו מודע לו.

החזרת הרכיב האינפלציוני אירעה במסגרת הפטור הליניארי על דירת מגורים שנייה שנכנס לתוקף ב- 1.1.14. לכאורה, רשות המסים קבעה כי ביטול הפטור שניתן אחת ל- 4 שנים, וקביעת חישוב מס בשיטה הליניארית (שיעור מס מוטב), משמעה, כי למוכר שימכור, בסמוך ליום המעבר, דירה ישנה- לא תהא חבות משמעותית במס.
אלא שבהשלכות הרפורמה, נחבא מס של 10% בהתאם לגובה האינפלציה בשנים שבהן הדירה נרכשה. ואם כך הדבר, מס השבח האינפלציוני צפוי להגיע לאלפי שקלים !

מס אינפלציוני בשיעור 10% מוטל על הסכום האינפלציוני שנצבר עד ליום 31.12.93. הסכום האינפלציוני משקף את המרכיב של עלייה אינפלציונית של יתרת שווי הרכישה (שווי הרכישה בתוספת הניכויים), והוא מהווה את ההפרש בין יתרת שווי הרכישה הנומינלית ליתרת שווי רכישה מתואמת.

היות ועד ביטול הפטור שניתן אחת ל- 4 שנים, בעלי דירות נהנו מפטור מלא ממס שבח, מס השבח האינפלציוני לא הוטל, ולא שולם לאוצר המדינה.
כעת הוא יהפוך לחלק בלתי נפרד מעסקאות שיעור המס הליניארי וייכלל בכל מכירה של דירה להשקעה שנרכשה לפני 1994. "הצעירים שבינינו" זוכרים היטב כי בשנות השמונים הייתה אינפלציה כבדה, ולכן סכום המס האינפלציוני לתשלום בפועל עלול להגיע לסכומים גדולים.

משרדנו מייצג ל
קוחות רבים שמעוניינים למכור בתי מגורים, ובהיותם בעלי שתי דירות, אינם זכאים לפטור לדירת מגורים ולפיכך מבקשים להשתמש בפטור הליניארי החדש, ואותו מס אינפלציוני צפוי לעלות להם אלפי ₪.

הטלת מס אינפלציוני של אלפי ₪ על דירות שהיו פטורות באופן מלא לפני הרפורמה הינה בעייתית ולא רק שתצנן את שוק הדירות אלא תקפיא אותו. המשמעות הצפויה היא יצירת חששות אצל מוכרים פוטנציאליים ועצירה מיידית של עסקאות מכר, דבר שאינו רצוי על פי המדיניות הממשלתית.

לטעמנו על רשות המסים לפעול באופן מיידי לתיקון עיוות המס, המהווה פגיעה גסה בתכלית שיעור המס הליניארי כאמור, ואינה תורמת דבר וחצי דבר לצינון שוק הדיור בישראל.
גורמים ברשות המסים חוזרים ומאשרים כי נבחנת האפשרות לבטל את המס האינפלציוני כך שמוכרי דירות ישלמו רק את מס השבח הריאלי כאמור ברפורמה, ובהתאם למטרת הרפורמה "ויפה שעה אחת קודם".

מבחינת מוכרי הדירות שיש להם יותר מדירה אחת, המשמעות היא שעד שיבוטל המס האינפלציוני עליהם לבצע בדיקה יסודית, ותכנון מס נכון שעשוי לחסוך - אלפי ₪.תגיות
דיני מקרקעין , מיסוי מקרקעין ,
קטעי עיתונות
חקלאי זכרון יעקב זכו לקבל השבוע סקירה מקצועית בכל הקשור למאבקם לקבלת פיצויים בגין הפגיעה בערך קרקעותיהם... המאבק נכנס לישורת האחרונה: מדובר בנזק של מיליארד שקל!
פורסם ב : גפן
מועד פרסום: 17/07/2015
שם הכתב/ת: דוד בר יוסף
היפרדות קק"ל מהמדינה רק תאיץ את שיווק הקרקעות. ייתכן שהפתרון לתחילת הליכי ההפרטה יכול לבוא גם ממימוש מבוקר של האיום מצד קק"ל להיפרדות מרמ"י. קק"ל מחזיקה כ- 2 מיליון דונם, והיא גוף שיכול לשמש פלטפורמה נהדרת למנגנון השינוי הנדרש.
פורסם ב : הארץ
מועד פרסום: 27/04/2015
שם הכתב/ת: עו"ד גד שטילמן
 פרופיל המשרד |  הצוות המשפטי |  מאמרים |  חדשות המשרד |  קטעי עיתונות
תחומי התמחות:  מגזר חקלאי, מושבים, קיבוצים, אגודות שיתופיות |  ירושות, עזבונות, בן ממשיך, מעמד אישי |  מינהל מקרקעי ישראל / רשות מקרקעי ישראל |  דיני מקרקעין, מיסוי מקרקעין
 תכנון ובניה |  משפט מסחרי, משפט עסקי |  עובדים זרים, דיני עבודה |  נושאים מיוחדים
גד שטילמן, משרד עורכי דין
רחוב ז'בוטינסקי 7, מגדל משה אביב, קומה 48, רמת גן 5252007, טל'. 03-6132432, פקס'. 03-6132437
email: office@shtilman.co.il
powered by law-info - עורכי דין מידע משפטי & law-news - חדשות משפט